A doua etapă a dezinsecției aeriene a fost programată în perioada 11 – 13 august

Începând cu data de 11 august 2022, în intervalul orar 06:00 – 11:00, Primăria municipiului Giurgiu prin Giurgiu Servicii Publice a programat activitățile de pulverizare aeriană (etapa a II – a), în vederea combaterii insectelor dăunătoare (tânțari, căpuse, muște etc.).
Pulverizarea va fi efectuată pe o suprafață de 1.500 hectare din aria administrativ-teritorială a municipiului Giurgiu (intravilan și extravilan), după următorul program:
➡️11 august 2022, interval orar 06:00 – 11:00, vor fi efectuate patru zboruri pentru pulverizare substanță biocid AMPLAT (substanță activă CYPERMETHRIN 93%, TETRAMETRIN 92% ȘI PIPERONIL BUTOXIDE 90%);
➡️ 12 august 2022, interval orar 06:00 – 11:00, vor fi efectuate trei zboruri pentru pulverizare substanță biocid AMPLAT (substanță activă CYPERMETHRIN 93%, TETRAMETRIN 92% ȘI PIPERONIL BUTOXIDE 90%);
➡️ 13 august 2022, interval orar 06:00 – 11:00, vor fi efectuate două zboruri pentru pulverizare substanță biocid AMPLAT (substanță activă CYPERMETHRIN 93%, TETRAMETRIN 92% și PIPERONIL BUTOXIDE 90%) și un zbor pentru pulverizare substanță biocid VECTOBAG WG (larvicid biologic selectiv care acționează prin ingestie pentru combaterea larvelor de țânțari într-o varietate de habitate), substanță activă BACILLUS THURINGIENSIS ISRAELENSIS 37,4%.
Pentru o mai mare eficiență, se va interveni și terestru, în perioada 9-13 august 2022, prin pulverizare cu sistem de împrăștiere soluție lichidă, prevăzut cu tun de pulverizare, cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației, concentrația soluției folosită pentru această activitate fiind de 0,3%, substanțele folosite fiind omologate de Ministerul Sănătății.
Operațiunile de dezinsecție vor fi efectuate doar în cazul în care condițiile meteorologice permit acest lucru, în caz contrar, acțiunea va fi reprogramată.
În conformitate cu prevederile Ordinului Ministerului Mediului nr.68/1992 privind unele măsuri pentru protecția familiilor de albine împotriva intoxicațiilor cu pesticide, asociațiile crescătorilor de albine au fost anunțate în scris și telefonic, cu privire la data începerii și durata tratamentului, astfel încât aceștia să poată proteja familiile de albine, prin închiderea sau îndepărtarea stupilor, în intervalele de timp specificate, în caz contrar, Primăria municipiului Giurgiu și Giurgiu Servicii Publice sunt absolvite de orice responsabilitate.

Ultima modificare: 04.08.2022 – 09:56 de către Administrator

Anteriorul Anunț – Concurs – Marinar – Direcția Administrare Active din Proiecte cu Finanțare Europeană